Na internetu naleznete množství rad o zdraví a výživě. Ale ne všechno, co čtete, je pravda. Zdraví máte jen jedno, tak používejte kritické myšlení a selský rozum, než se nějakými radami začnete řídit.
Internet je zahrada různých návodů na diety, způsoby je se zbavit nadváhy, jak konzumovat „superpotraviny“, ale tak jako můžete v zahradě nalézt spoustu plevelu, tak i internetové zahradě mohou růst různé dezinformace. Buďte proto chytří čtenáři a nevěřte na slovo každému článku. Učte se kriticky myslet, než změníte jídelníček nebo názor na to či ono.
V digitálním věku je pramenem moudrosti schopnost rozpoznat pravdu od její digitální odchylky.
Není všechno zlato, co se třpytí
Buďte ostražití při procházení informacemi na internetu i mimo něj. Při oblasti výživy platí jednoduché pravidlo: když to zní příliš dobře, může to být jinak. Nechte selský rozum vždy vyhrát nad senzacemi a nerelevantními studiemi. Zdraví máte jen jedno, proto si ho važte a nestavte ho na křehký základ neověřených informací.
Matoucí výzkumy
Případ 1.
Představte si, že bychom se rádi dozvěděli, zda může být konzumace dietních limonád (tj. limonád s nízkým obsahem cukru) užitečná pro redukci hmotnosti. Najali bychom si klidně i velké množství respondentů a zeptali se jaké množství dietní limonády běžně spotřebují. Subjekty by musely uvést jak často dietní limonádu a v jakém množství pijí. Zároveň bychom změřili jejich výšku, hmotnost a vypočítali jejich Body Mass Index (BMI) jako stupeň ukazatele obezity. Poté bychom všechny údaje o BMI porovnali s údaji o množství konzumované dietní limonády.
Přirozeně bychom očekávali, že lidé, kteří pijí hodně dietní limonády budou mít nižší BMI, protože konzumují méně kalorií. Ale existuje velká pravděpodobnost, že zjistíme pravý opak: lidé s vysokým příjmem dietní limonády budou mít BMI překvapivě vyšší. Jak je to možné? A můžeme z toho vyvodit, že konzumace dietní limonády naopak vede k obezitě? Ne zcela.
V našem příkladu je totiž nejpravděpodobnější vysvětlení takové, že lidé, kteří mají vysoké BMI chtějí redukovat svou nadváhu a proto začnou pít dietní limonádu. Ze studie také ani nelze vyvodit závěr, že vysoká spotřeba dietní limonády je příčinou obezity. Ale samozřejmě to také zdaleka neznamená, že je konzumace dietní limonády zdravá. V tomto příkladu průřezové (observační) studie se snadno zamění příčina za důsledek. Jedná se o nevhodně zvolený typ výzkumné studie, který Vás ale při nekritickém přístupu dokáže dokonale zmást.
Případ 2.
Představte, že nás zajímá vztah mezi konzumací olivového oleje a rizikem srdečních onemocnění. Zvolíme pro výzkum tzv. ekologickou studii (tedy observační studii na velké skupině nebo populaci lidí). Vytvoříme si seznam zemí, kde lidé konzumují spoustu olivového oleje (typicky středomořské státy) a srovnáme jejich data se zeměmi, kde lidé konzumují málo olivového oleje.
Je velmi pravděpodobné, že obyvatelé zemí s velkou konzumací olivového oleje skutečně mají nižší výskyt srdečních chorob. A asi vám to bude připadat i přirozené. Mohli byste tedy začít tvrdit, že olivový olej má pozitivní vliv na prevenci před srdečními chorobami.
Ale je tomu skutečně tak? Není třeba v těchto oblastech skutečnou příčinou tohoto jevu konzumace velkého množství zeleniny, a/nebo mořských ryb? To z tohoto typu studie nemůžete zjistit, přesto by uveřejnění článku s odkazem na takovou studii výrobci olivového oleje jistě velmi uvítali. Odkaz na takovou studii, by ale v tomto případě dokázal zmást velkou spoustu lidí. Abychom vliv konzumace olivového oleje na snížení rizika kardiovaskulárních chorob skutečně prokázali, museli bychom i v tomto případě použít zcela jiný typ studie.
Užívejte zdravý rozum
Oba uvedené příklady ukazují, jak výzkumné studie mohou být klamné a jak lze výsledky upravovat podle potřeby. Když narazíte na „neuvěřitelné“ nebo „zázračné“ rady o výživě, buďte kritičtí. Když totiž zní něco velmi dobře a zázračně, skutečnost bývá jiná. Pečlivě zkoumejte obsah článků a prověřte odkazy na příslušné studie. Pokud pochybujete o autorově odbornosti, pokud se zdá, že studie mají vyvolat senzaci nebo pokud je způsob shromažďování a vyhodnocení dat nejasný, buďte k těmto informacím skeptičtí. Raději použijte svůj selský rozum.